KĀ FLĪZĒT KAMĪNU

Kā flīzēt kamīnu

Pareizo prioritāšu noteikšana

Tie ir populāri mājokļu apkurē un ilgi uztur patīkamu temperatūru. Taču kā kamīns vai krāsns jāflīzē? Skatiet, kas jums vajadzīgs, lai nostiprinātu smagās keramikas flīzes.


Gana patiesi: modernie boileri, siltumsūkņi un konvekcijas sildītāji mūs nodrošina ar siltumenerģiju. Tomēr tiem nav izdevies pielikt punktu labo veco keramikas krāšņu vai kamīnu pastāvēšanai. Tie joprojām ir lielā cieņā kā vienas no labākajām ierīcēm iekštelpu apkurē – un tam ir krietns pamatojums.

To lietderība ir pat 60% augsta. Tiem ir liela sildvirsma, un tie nodrošina vienmērīgu apkuri visu diennakti. Turklāt to pielietojums ir ekonomisks. Pietiek ar dažām pagalēm malkas, lai apkure būtu nodrošināta uz pusi dienas. Lai gan dažs var uzlūkot flīzētās krāsnis kā nedaudz vecmodīgas, tieši šī iemesla dēļ citiem tās patīk. Jāatzīst, ka kamīna ierīkošana var būt smags darbs, tomēr nedaudz apņēmības – un jums veiksies. Flīzētas krāsnis iederas ne tikai guļbaļķu mājās vai koka būdiņās, bet arī ēkās ar stilīgu rustikālu interjeru. Un, kā jau norāda nosaukums: tajās var pagatavot gardus ēdienus, piemēram, maizi vai cepešus.

Ar kanālu vai bez tā?

Flīzēto krāšņu ražotāji galvenokārt piedāvā divu veidu krāsnis:

  • Krāsnis ar kanāliem, kurās tiek izmantota kanālu sistēma, kas pēc iespējas pagarina karsto dūmgāzu ceļu. Tādējādi tiks efektīvi uzkarsētas krāsns sienas, uzkrājot siltumu un lēnām to atbrīvojot apkārtējā vidē. Kanālu konstrukcija bieži vien ir sarežģīta – iemesls, kādēļ krāsnij ir tendence iesilt nedaudz nevienmērīgi.
  • Krāsnis bez kanāliem ir efektīvākas un ekonomiskākas par krāsnīm ar kanāliem, jo tās dūmgāzu enerģiju spēj izmantot labāk. Kanālu sistēmas vietā tās ir liela degkamera, kurā gāzes sajaucas. Rezultāts: precīzāka sadegšana un mazāks kurināmā patēriņš.

Drošība pirmajā vietā

Krāsns vienmēr jānovieto ne tālāk par 2 m no dūmvada, kuram tā pievienota ar tā saukto skursteņa svelmes cauruli. Ņemot vērā krāsns lielo svaru, zem tās uz zemes jāplāno pamati vai grīdas pastiprinājums. Vai griestos, ja krāsns atrodas augšējā stāvā.

Flīzētas krāns komponenti:

  • Krāsns sienas veido keramikas ķieģeļi, ugunsizturīgi ķieģeļi, īpašas ugunsizturīgas, 2,5 cm biezas flīzes vai līdzīgi materiāli un šķiedru stiegrojums. Šīm smagajām detaļām piemīt liela karstuma uzkrāšanas īpašības. Tādējādi dūmvadā saglabājas 120 - 180 °C gāzu temperatūra. Flīžu savienošanā jums nepieciešama java un skrūves. Ķieģeļi tiek mūrēti ar javu. Senākos laikos izmantoja javu no dabiskā māla; mūsdienās ir pieejamas speciālas krāšņu javas. Tās pārdod spaiņu iepakojumā, un tās ir sausi maisījumi vai lietošanai gatavas masas (no cementa vai silīcija dioksīda), kas var izturēt līdz 1400°C temperatūru. Sienas var būvēt vienā vai vairākās kārtās. Vairākas kārtas nodrošina lielāku lietderību, jo sienas mazāk ietekmēs spriegumi, kādus rada straujais temperatūras kāpums krāsnī.
  • Iekšējie kanāli tiek būvēti no tiem pašiem materiāliem kā sienas, t. i., no ugunsdrošajiem ķieģeļiem vai flīzēm. Tas veido to, ko sauc par kumulatīvo masu: krāsns iekšējā daļa, kas uzkrāj un izdala siltumu. Kanālu izmērs jāplāno rūpīgi, lai dūmgāzu plūsma nebūtu nedz par lielu, nedz par mazu. Ideālais plūsmas ātrums ir 1,5 - 2 m/s. Jums jāaprēķina arī atbilstošs sienu biezums. Tām jābūt pieņemami plānām, lai tās nevis uzkrātu siltumu, bet strauji atbrīvotu to apkārtējā vidē.
  • Kurtuve vai pavards ir krāsns/plīts sirds. Tam jābūt izturīgam, pretējā gadījumā tas ļoti ātri nolietosies. Tradicionāli krāsnis tiek izklātas ar ugunsdrošajiem ķieģeļiem, tomēr modernajās krāsnīs drīzāk gan izmanto čuguna sildelementus. Tiem ir ugunsdrošu vai vermikulīta akumulācijas flīžu segums. Kurtuves sastāvdaļa ir čuguna režģis - viegli izņemams caur kurtuves durtiņām, un remontēšanas nolūkā krāsns nav jāizjauc. Zem kurtuves režģa atrodas pelnu kaste. Tāpat kā kurtuvei, tai ir čuguna durtiņas. Dažkārt tās aizstāj vairogs, taču mazāks kā kamīnos..
  • Dabiski, apvalku veido flīzes. Tās ir īpaši glazētas keramikas flīzes, un labākās no šīm flīzēm ir visai dārgas. Tomēr daudzas lētākās flīzes nav vērts lietot, jo to izturība pret augstas temperatūras iedarbību ir pārāk maza. Apvalkam galvenokārt ir dekoratīva funkcija.

Nedrīkst aizmirst: krāsns tuvumā jābūt malkas vietai. Ļoti bieži tāda tiek iebūvēta kā vienota krāsns sastāvdaļa.

Kurš būvēs krāsni?

Tagad, tāpat kā iepriekšējos gadsimtos, krāsns būvēšana parasti tiek uzticēta krāšņu mūrniekam. Mūsdienās šie mūrnieki ekskluzīvi sadarbojas ar uzņēmumiem, kas ražo un pārdod nepieciešamos komponentus. Arī dažiem flīžu licējiem ir krāšņu mūrēšanas iemaņas, un pēc tiem ir liels pieprasījums šādu pakalpojumu sniegšanā. Krāsns mūrēšanu uzskata par grūtu mākslu. Gan krāsns ārējais izskats, gan, kas ir vēl svarīgāk, aprīkojuma izturība ir atkarīga no rūpības, ar kādu mūrnieks veic savu darbu.

Kā izvēlēties atbilstošu krāsni

Ļoti bieži krāsns pircēju lēmumu nosaka krāsns izskats. Pircējs meklē tīkamu formu un izskatīgas flīzes un dažkārt piemirst krāsns funkcionalitāti. Ja pievērsīsiet vairāk uzmanības krāsns tipam un lielumam, vēlāk tas atmaksāsies.

Krāsns būs komfortabls siltuma avots tikai tādā gadījumā, ja tā nebūs par mazu. Iemesls: lai sasniegtu vajadzīgo temperatūru, mazas krāsnis bieži ir ļoti jāuzkarsē. Tad viegli var notikt tā, ka apdedzināt rokas, pieskaroties krāsns sienām. Bet tas vēl nav viss: ja flīzes vai starp tām esošā šuvošanas java ir pārāk karsta, tās var plaisāt. Vēl viens faktors, kas jāņem vērā, ir režģa izmērs un tā atvēruma laukums.

Kopā var saturēt tikai laba java

Tā kā temperatūra krāsnī mainās, tās flīzes izplešas un saraujas. Tādēļ tām ir nepieciešams spēcīgs savstarpējais saistījums, kā arī saistījums pie apvalka. Tikai tad flīzes neatdalīsies un neplaisās. Iepriekš cilvēki šajā nolūkā lietoja atsperīgas metāla skavas vai stieples. Lai gan tradicionālā tehnoloģija nav pilnībā aizmirsta, tomēr mūsdienās mēs paļaujamies uz modernajām javām.

Flīžu saistīšanai piemērota ir S1 java. Izstrādāta arī keramikas apšuvumu veidošanai uz deformējamām virsmām, tā spēj izturēt līdz 70°C temperatūru. Krāsns flīzes var būt pakļautas tāda karstuma iedarbībai. Tā kā šai javai ir sevišķas elastības īpašības, flīzes var brīvi mainīt savu izmēru, neradot plaisāšanas vai atdalīšanās risku.
Lai sagatavotu javu, tā jāsamaisa ar atbilstošu daudzumu ūdens un jāsastrādā masa ar cementa javas maisītāju vai urbjmašīnu ar maisīšanas uzgali.  Pēc piecu minūšu ilgas nogaidīšanas java jāsamaisa vēlreiz. Uzklājiet javu tradicionālā veidā ar roboto špakteļlāpstiņu. Izkliedējiet javu uz pamatnes un arī uz flīzes aizmugures. Tomēr paturiet prātā, ka laba java nenozīmē to, ka varat ignorēt mehāniskos enkurus. Tie ir vajadzīgi, lai, piemēram, piestiprinātu flīzes virs kurtuves durtiņām.